Samsun’un geleceğini şekillendirecek projeleri içeren “Yakın Gelecekte Samsun” kitabı ile şehrin sorunlarına adeta çözüm üreten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, ilçe gezilerini sürdürüyor. Başkan Genç, Tekkeköy ve Yakakent’te yaptığı ziyaretlerde fikir alışverişinde bulundu.

 

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, ilçe gezilerini sürdürüyor. Başkan Genç’in bu seferki durakları Tekkeköy ve Yakakent oldu. Sanayisinin yanında tarihi ve turistik değerleriyle öne çıkan Tekkeköy ilçesini ziyaret eden Başkan Genç, AK Parti Tekkeköy İlçe teşkilatının misafiri oldu. AK Parti İlçe Başkanı Hayri Ağırlar’ın yanısıra gençlik ve kadın kolları başkanları, ayrıca teşkilat mensupları ile sohbet etti.

 

POTANSİYEL DAHA VERİMLİ HALE GETİRİLMELİ

Tekkeköy’ün, ulaşım koşulları, sanayi alanları, tarihi ve turistik mekanları ile potansiyeli yüksek olan bir ilçe olduğuna işaret eden Başkan Genç, “Samsun merkeze yakın olmasının yanında Karadeniz sahil yolu üzerinde önemli bir konuma sahiptir. Samsun’un üç limanından ikisi Tekkeköy’dedir. Çarşamba Havaalanı hemen yanı başındadır. Tekkeköy, Samsun sanayisinin kalbinin attığı yerdir. Organize ve küçük sanayi sitelerine sahiptir. Lojistik merkez için ideal bölgedir. Tekkeköy, tarihi ve doğal güzellikleriyle de önemli bir ilçedir. Tekkeköy mağaraları turizm için çok değerlidir. Bu potansiyelleri daha verimli hale getirmeliyiz” dedi.

 

TEKKEKÖY DEMİRYOLUNA KAVUŞMALIDIR

Tekkeköy’de yapılması gerekenleri de belirten Başkan Genç, “Tekkeköy’ün mutlaka Master Planı yapılmalıdır. Ayrıca bu ilçemiz demiryolu ağına kavuşmalıdır. İlçeden geçen Samsun-Çarşamba demiryolu yeniden işler hale getirilmelidir. Serbest Ticaret Bölgesi kurulmalıdır. Lojistik Köy dünya standartlarında olmalıdır. Organize Sanayi Bölgesi genişletilmelidir. Gıda işleme, paketleme tesisleri yapılmalıdır. Organik tarım desteklenmelidir Tarih turizmi ön plana çıkarılmalıdır” diye konuştu.

 

YAKENT’TE TURİZM VE BALIKÇILIK ÖNEMLİ

Başkan Genç’in bir başka durağı ise Yakakent ilçesi oldu. Burada AK Parti Yakakent İlçe Başkanı Ahmet Günel’i ziyaret eden ve teşkilat mensupları ile sohbet eden Başkan Genç, ilçenin eksiklikleri ve neler yapılması gerektiği konularında da fikir alışverişinde bulundu. Başkan Genç, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma’yı da ziyaret etti. Her iki Başkan, Yakakent’in önemli bir turizm ve balıkçılık potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekti.

 

SAHİLLER TURİZME KAZANDIRILMALI

Yakakent’in, Samsun-Sinop yolu üzerinde önemli bir konuma sahip olduğuna vurgu yapan Başkan Genç, “Bu güzel ilçemizde balıkçılık önemli bir yer tutar. Samsun’un sahile sıfır konumunda yer alan tek ilçesidir. Oldukça güzel sahil ve kumsalı vardır. Yakakent’in gelişimi için balıkçılık ve tütün üretimi desteklenmelidir. Soğuk hava deposu yapılmalıdır. Sahil ve doğal güzellikleri turizme kazandırılmalıdır. Konaklama tesisleri yapılmalıdır. Çok amaçlı sosyal tesis yapılmalıdır” diye konuştu.

 

VATANDAŞLARIN FİKİRLERİ ÖNEMLİ

Samsun’un geleceğinde ilçelerin önemli yer tuttuğunu ifade eden Başkan Genç, “İlçelerimizde görüştüğümüz vatandaşlarımızın fikirleri, önerileri, Samsun’un bir bütün olarak planlanması gerektiğini bizlere bir kez daha göstermiştir. Samsun’un ilçelerinde gerek vatandaşlarımızla, gerekse sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle yaptığımız görüşmelerde belirtilen sorunların çözüm yollarını tespit ettik ve ilçelerimizin potansiyellerini harekete geçirecek projeler geliştirdik” şeklinde konuştu.

 

İYİ PLANLAMA, DOĞRU PROJELER

İyi bir planlama ve doğru vizyon projelerin bu şehrin şaha kalkması için yeterli olduğunu da dile getiren Başkan Genç, şunları söyledi: “Mevcut 17 ilçemiz de birbirinden farklı özelliklere, farklı avantajlara sahiptir. Her ilçenin kendi imkanlar doğrultusunda gelişimi ayrı ayrı hedeflenerek topyekün bir gelişim amaçlanmaktadır. 17 ilçenin il merkezi ile arasında ulaşım sorunu öncelikli olarak çözülmeli ve her ilçemizin turizm, tarım, hayvancılık gibi yerel kaynakları ön plana çıkarılarak doğru bir şekilde kullanılmalıdır.”

 

 

 

Samsun Haber Merkezi

Paylaş
Tarafından yayınlandı
Samsun Haber Merkezi

Yakın Zamanda Gönderilenler

KADINLARIN İŞ DÜNYASINDAKİ YERİ VE ÖNEMİ

Kadınların geçmiş zaman içerisinde iş dünyasında yer alma payları ne yazık ki çok düşüktü. Genelde çalıştırıldıkları işler pasif olup yönetici…

18 saat önce

ANKARA’DA İNŞAAT SEKTÖRÜNDE VEZİRKÖPRÜ DAMGASI.

Ankara Çankaya Üniversitesi Merkez Kampüs İnşaatını Vezirköprülü Gökmen ailesinin sahibi olduğu Ankara merkezli Vezir İnşaat yapıyor. Aynı zamanda avukat olan…

18 saat önce

BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Alaçam Zeytin Mahallesi önceki dönem muhtarı Aydın Delen karlı sapağında ki kahvede kardeşi Osman Delen ile birlikte silahlı saldırıya uğramışlar…

3 hafta önce

Alaçam’da cinayet

Alaçam ilçesi Zeytin mahallesi eski Muhtarı Aydın Delen ve kardeşi Osman Delen Alaçam'ın Karlı mahallesi sapağında ki kahvehanede silahlı saldırıya…

3 hafta önce

Ya Kapatırsın Alarmı Ya Da Ayaklanırsın Güneşe Karşı

Her deneyim bir sınavdır. Ne iyi ne kötü... Ne doğru ne yanlış... Sadece bir sınav...Üstelik ne kazanmak var bu işte…

3 hafta önce

‘’FETH EDİLEN DOĞAL GÜZELLİK’’ TURİZMİN ODAĞI FETHİYE

Fethiye Belediye Başkanı Sn. Alim Karaca ile Fethiye Turizmine dair .. Fethiye; bakir doğası, tarihi dokusu ve insanıyla en değerli…

3 hafta önce