Başkan Kılıç: Bin 500 kişi iş sahibi olacak

Başkan Kılıç: Bin 500 kişi iş sahibi olacak

TERME’YE ‘DEV İSTİHDAM’ PROJESİ

Samsun’un Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, Terme Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) ile birlikte yürüttükleri ‘Süs Bitkileri İhtisas OSB’nin resmi kuruluş sürecini başlattıklarını müjdeledi.

——————————-

Samsun’un Terme İlçesi’nde bir organize sanayi bölgesi (OSB) kazandırmak için yoğun çalışma içerisinde olduğu bilinen Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Türkiye’nin en büyük Süs Bitkileri İhtisas OSB’si için fizibilite çalışmalarını tamamladık. Artık resmi kuruluş sürecini başlatıyoruz” dedi.

VALİ DAĞLI VE BAŞKAN DEMİR’E TEŞEKKÜR

Belediye Başkanı Ali Kılıç, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın ev sahipliğinde Terme Süs Bitkileri İhtisas OSB için hazırlanan fizibilite raporu sunum toplantısına katıldı. Terme TSO Başkanı Ahmet Ekmekçi ile birlikte toplantıya katılan Başkan Ali Kılıç, “Terme TSO ile birlikte yürüttüğümüz projemiz Terme Süs Bitkileri İhtisas OSB için BCD Mühendislik Müşavirlik Firması’na hazırlattığımız fizibilite raporunun sunumunu sayın valimizin ev sahipliğinde gerçekleştirdik. Terme’mize kazandıracağımız OSB’nin kuruluş süreci böylece resmi olarak başladı. Bu süreçte Sayın Valimiz Zülkif Dağlı’dan ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir’den büyük destek gördük. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

İLÇEYE 750 MİLYONLUK YATIRIM

Terme Süs Bitkileri İhtisas OSB tamamlandığında ‘Süs bitkileri’ için yapılan Türkiye’nin en büyük OSB’si olacağına dikkat çeken Başkan Ali Kılıç, “Ahmetbey Merası’nda yapımını planladığımız OSB’nin heyecanı içerisindeyiz. İlk etapta 100 milyonluk alt yapı ve üst yapı yatırımının ardından, 150 milyonluk sera ve 600 milyonluk sanayi yatırımı ile birlikte OSB için toplamda 750 milyonluk bir yatırım, ilçemize kazandırılmış olacak” diye konuştu.

ŞİMDİDEN 30 YATIRIMCI BAŞVURDU BİLE

OSB için şimdiden 30 yatırımcıdan ön başvuru alındığını açıklayan Başkan Kılıç, “Son derece verimli bir ovanın tam ortasında yer alan ilçemiz, değerli tarım arazilerine sahip. Bu bizim için büyük bir potansiyel. Karayolu geçiş güzergahı üzerinde 2 havaalanı ve 2 limana yakınlığı ile ihracat ve ithalat açısında çok uygun bir bölgedeyiz. Tüm bunlar elbette yatırımcılar için büyük bir avantaj. Fizibilite raporunu tamamladığımız sera alanı için bugüne kadar 30 yatırımcıdan ön başvuru aldık bile. Projenin duyurusu yapılmasıyla birlikte yüzde 40 doluluk oranını yakaladık. Proje tamamlanmandan yüzde 100 doluluğa ulaşacağına gönülden inanıyorum” dedi.

İLÇENİN İSTİHDAMINA BÜYÜK KATKI

Süs Bitkileri İhtisas OSB’nin ilçedeki istihdam oranına büyük katkı sağlayacağına dikkat çeken Başkan Ali Kılıç, “OSB tamamlandığında yaklaşık bin 500 hemşehrimize iş imkanı sunulacak. Sera OSB ilçemizin iş gücüne büyük katkı sağlayacak ve ilçemiz katma değeri yüksek ürünler üretecek. OSB’de yapılacak üretimler yan kolları da tetikleyerek, yeni üretim alanları ve iş imkanları oluşturacak. İlçemizin sanayi makineleri alanındaki potansiyelini de göz önünde bulundurursak, OSB’miz tamamlandığında Terme’nin sanayi alanına direkt katkısı çok yüksek olacak” diye konuştu.

default

Bunları da sevebilirsiniz