Kategoriler: EkonomiSamsun Haber

Bilim Karavanı büyük ilgi gördü

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Almanya Büyükelçiliği, Samsun TSO ve Samsun AB Bilgi Merkezi’nin ortak organizasyonu ile Samsun’a gelen, “Bilim Karavanı” büyük ilgi gördü.

Türkiye genelinde 20 ilde Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu koordinasyonunda uygulanmakta olan, “Türkiye’de AB Bilgi Merkezleri Ağı’nın Desteklenmesi” projesi kapsamında 1997 yılından bu yana Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) bünyesinde faaliyetlerini sürdürmekte olan Samsun AB Bilgi Merkezi organizasyonu ile “Bilim Karavanı Şehrimde” etkinliği gerçekleştirildi.

Özel tasarlandı

Hayal eden, tasarlayan ve üreten bir nesil için özel tasarlanmış 9 metre uzunluğundaki otobüs, beş gün boyunca Samsun’da daha önceden belirlenen ortaokulları ziyaret etti. Bilim Karavanında 6 ve 7. sınıf öğrencileri ile birlikte Ahşap Tasarım Atölyesi, Robotik-Kodlama Atölyesi, 3B Modelleme & 3B Yazıcı Atölyesi ve Elektronik Atölyesi çalışmaları gerçekleştirildi.

Tüketen değil, üreten nesil

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Bilim Karavanına öğrencilerin çok büyük ilgi gösterdiklerini belirterek, “Bilim Karavanı, Avrupa Birliği inovasyon politikaları ile örtüşen hayal et, tasarla, üret yaklaşımı ile çocuklara kendin yap kültürünü kazandırmayı hedeflemektedir. Avrupa Birliği “Araştırma ve İnovasyon” temasını “maker/kendin yap” odağında anlatmak, çocukların tüketen değil üreten bir nesil olması için özel olarak tasarlanmış eğitim karavanı ile dezavantajlı gruplara ulaşarak üretimi sevdirmeyi amaçlamaktadır. Bu projeyle çocukların, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik konusunda ilgileri uyandırılmaya çalışılıyor. İşin sadece eğitim yönü yok, bir de eğlence yönü var. Çünkü sınıfta oturmak yerine burada oyun oynar gibi bir şeyler tasarlıyorlar. Dolayısıyla pratik açısından hem eğleniyorlar, hem de bir şeyler öğreniyorlar” diye konuştu.

 

 

 

 

Samsun Haber Merkezi

Paylaş
Tarafından yayınlandı
Samsun Haber Merkezi

Yakın Zamanda Gönderilenler

BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Alaçam Zeytin Mahallesi önceki dönem muhtarı Aydın Delen karlı sapağında ki kahvede kardeşi Osman Delen ile birlikte silahlı saldırıya uğramışlar…

3 hafta önce

Alaçam’da cinayet

Alaçam ilçesi Zeytin mahallesi eski Muhtarı Aydın Delen ve kardeşi Osman Delen Alaçam'ın Karlı mahallesi sapağında ki kahvehanede silahlı saldırıya…

3 hafta önce

Ya Kapatırsın Alarmı Ya Da Ayaklanırsın Güneşe Karşı

Her deneyim bir sınavdır. Ne iyi ne kötü... Ne doğru ne yanlış... Sadece bir sınav...Üstelik ne kazanmak var bu işte…

3 hafta önce

‘’FETH EDİLEN DOĞAL GÜZELLİK’’ TURİZMİN ODAĞI FETHİYE

Fethiye Belediye Başkanı Sn. Alim Karaca ile Fethiye Turizmine dair .. Fethiye; bakir doğası, tarihi dokusu ve insanıyla en değerli…

3 hafta önce

İşte Cengiz Aytmatov un Anıt Mezarı

Cengiz Aytmatov’un anıt mezarı. Vasiyeti üzerine babası ve 137 Kırgız aydının kurşuna dizilerek öldürüldüğü tuğla fabrikasının hemen yanına yapılmış.

3 hafta önce