CUMHURBAŞKANI RECEP TAYTİP ERDOĞAN: ‘31 MART SEÇİMLERİNİN NETİCELERİNİ AÇIK YÜREKLİLİKLE DEĞERLENDİRECEĞİZ, ÖZ ELEŞTİRİMİZİ CESARETLE YAPACAĞIZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “31 Mart seçimlerinin neticelerini açık yüreklilikle değerlendireceğiz, öz eleştirimizi cesaretle yapacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mahalli idareler seçimi ile ilgili AK Parti Genel Merkezi’nde vatandaşlara hitap etti. Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nden Türkiye’yi, 85 milyonu saygı ile selamlarken, her bir kişiyi selamladı. Erdoğan, millet ve İslam dünyası olarak 11 ayın sultanı Ramazanı idrak ettiğini ifade ederek herkesin Ramazan Şerifini tebrik etti. Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, “Bu mübarek günleri, bombaların altında geçiren Gazzelilere Mevla yar ve yardımcısı olsun.” dedi.

‘KÖLELERİNİN’ BASKI VE HAKARETLERİNE ŞAHİT OLDUK’
31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinin, demokrasimize yakışır bir olgunlukla tamamladığını ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Münferit bazı vakalar haricinde, seçim atmosferine gölge düşürecek müessif hiçbir hadise yaşanmadı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde vatandaşlarımıza yönelik bölücü örgütün ‘kölelerinin’ baskı ve hakaretlerine şahit olduk. Ama emniyet birimlerimizin etkili müdahaleleriyle ciddi bir sorun çıkmadı. Vatandaşlarımızın sağduyusu, güvenlik güçlerimizin fedakârlıkları sayesinde Türk demokrasisi rüştünü bir kez daha ispat etmiş oldu.” diye konuştu.

‘DEMOKRASİMİZ İÇİN BAŞLI BAŞINA BÜYÜK BİR KAZANÇTIR’
Seçimlerin, demokrasilerin en kritik günleri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milletin iradesi sandıkta tecelli eder. Millet, sözünü sandık yoluyla söyler. Millet, siyasetçiye mesajını sandık vasıtasıyla iletir. Millet, uyarısını ve takdirini sandık aracılığıyla ifade eder. Milletin kararının; hiçbir baskıyla, dayatmayla, yönlendirmeyle karşılaşmadan sandıkta tebarüz etmesi, demokrasimiz için başlı başına büyük bir kazançtır. 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde de Türk Milleti, yine sandığı vesile kılarak mesajlarını siyasetçilere ulaştırmıştır. Sonuçlardan bağımsız olarak bu seçimin galibi öncelikle demokrasimiz, milli iradedir, hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun 85 milyonun tamamıdır. Seçim maratonunda kazanan; adaylardan önce Türkiye olmuş, milletimiz olmuş, uğruna ağır bedeller ödediğimiz demokrasimiz olmuştur.” diye konuştu.

‘SANDIĞA YANSITAN TÜM VATANDAŞLARIMA İÇTENLİKLE TEŞEKKÜR EDİYORUM’
Bugün, AK Parti’ye ve Cumhur İttifakı’na oy verenlerle birlikte, demokratik haklarını kullanarak sandığın gücüne güç katan herkes kazandığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Demokrasimiz için başlı başına büyük bir kazançtır, “Buradan, siyasi parti fark etmeksizin iradesini serbestçe sandığa yansıtan tüm vatandaşlarıma içtenlikle teşekkür ediyorum. Yüksek sorumluluk bilinciyle mesai harcayan seçim kurullarımıza, sandık görevlilerimize, emniyet mensuplarımıza da samimi teşekkürlerimi iletiyorum. Seçim sonuçlarının ülkemize, milletimize, şehirlerimize, mahallelerimize ve köylerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

‘DAHA ÖNCEKİLER GİBİ, BU SEÇİM SINAVINA DA YOĞUN BİR ŞEKİLDE HAZIRLANDIK’
31 Mart seçimleri, son 22 yılda girilen 18’inci sandık imtihanlarının olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”14-28 Mayıs seçimlerindeki zaferimizden 9 ay sonra, maalesef, yerel seçim imtihanından istediğimiz, umduğumuz neticeyi alamadık. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak, daha öncekiler gibi, bu seçim sınavına da yoğun bir şekilde hazırlandık. Seçim takvimi işlemeye başladığı günden itibaren AK Parti kadroları gece gündüz demeden sahadaydı. Teşkilat mensuplarımız, ittifak ortaklarımızla uyum içerisinde olağanüstü bir özveriyle çalıştı, koşturdu, emek verdi. Biz de son iki aylık dönemde 52 farklı şehrimizi ziyaret ettik. Bu vesileyle hem halkımızın nabzını tuttuk, hem de icraatlarımızı, projelerimizi, hedeflerimizi milletimizle paylaştık. İftar ve açılış programlarıyla da toplumumuzun çeşitli kesimleriyle buluştuk. Buradan bizi muhabbetle bağrına basan tüm illerimize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DAN MHP GENEL BAŞKANI BAHÇELİ’YE TEŞEKKÜR
Cumhur İttifakı’na teşekkür eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,“Genel merkezimizden il başkanlıklarına; ilçe başkanlıklarından belde, mahalle, köy temsilciliklerine; son dakikaya kadar nöbet yerlerini terk etmeyen sandık görevlilerimizin her birini ayrıca tebrik ediyorum. Cumhur İttifakı’nda beraber hareket ettiğimiz Milliyetçi Hareket Partisi’nin Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye, tüm Milliyetçi Hareket Partili kardeşlerime aynı şekilde şükranlarımı sunuyorum. İttifakımıza desteğini beyan eden diğer siyasi partilerin genel başkanlarına ve mensuplarına da minnettarlığımızı ifade ediyorum. Rabbim; herkesten, partimizin, ittifakımızın, büyük ve güçlü Türkiye davamızın tüm emektarlarından razı olsun diyorum. Biz, siyasi hayatımız boyunca milletle yol yürümüş, milletin çizdiği istikametten ayrılmamış bir kadroyuz burada da olduğu gibi.”diye ifade etti.

‘BUGÜN DE AYNI SORUMLULUK DUYGUSUYLA HAREKET EDİYORUZ’
Bugüne kadar hep sağduyunun, sabrın ve vakarın yanında olduklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Her zaman demokrasinin, milli iradenin, sandığın tarafında yer aldık. Bugün de aynı sorumluluk duygusuyla hareket ediyoruz. Milletin muazzez iradesinin üstünde hiçbir güç tanımıyoruz. Şimdiye kadar milletimizin takdirini baş tacı etmekten, tebrik etmekten, kabul etmekten, milletin iradesine boyun eğmekten geri durmadık. Bugün de, milletimiz tarafından seçilen büyükşehir belediye başkanlarını; il, ilçe, belde belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerini, il genel meclisi üyelerini, muhtarları ve azaları ayrı ayrı kutluyorum. Görev sürelerince atalete kapılmadan, temsil ettikleri şehrin ve sakinlerinin taleplerini yerine getirmeye gayret edeceklerine bütün kalbimle inanıyorum. Biz de hükümet olarak, şimdiye kadar olduğu gibi, milletimizin oyuyla seçilmiş tüm yerel yöneticileri şehirlerinin hayrına yapacakları işlerde desteklemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

‘31 MART SEÇİMLERİNİN NETİCELERİNİ AÇIK YÜREKLİLİKLE DEĞERLENDİRECEĞİZ’
Sandıkların kapandığını millet son sözünü söylediğini kararını verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yüksek Seçim Kurulumuz önümüzdeki günlerde kesin sonuçları açıklayacaktır. Elbette her siyasi parti kendi bünyesinde seçim sonuçlarını analiz edecektir. Biz de partimizin organlarında 31 Mart seçimlerinin neticelerini açık yüreklilikle değerlendireceğiz, özeleştirimizi cesaretle yapacağız. Henüz kesinleşmemiş olmakla birlikte sandık sonuçları bize ülkemiz genelinde irtifa kaybı yaşadığımızı gösteriyor. Elbette yerel bazda yaşanan bu gerilemenin sebeplerini masaya yatıracağız. Kaybettiğimiz, geriye düştüğümüz her yerde, sebepleri çok iyi tespit edecek ve gerekli müdahalelerde bulunacağız.” dedi.

‘VİCDAN TERAZİMİZDE TARTARAK, GEREKLİ ADIMLARI MUTLAKA ATACAĞIZ’
Daha çok çalışacaklarını aktaran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ,“Milletimizin teveccühüne mazhar olduğumuz yerlerde ise bu güveni boşa çıkarmamak için her zamankinden daha fazla çalışacağız. Ama hiçbir surette milletimizin kararına hürmetsizlik etmeyeceğiz. Milletle inatlaşmaktan, milli iradeye rağmen hareket etmekten, milletin takdirini sorgulamaktan, bugüne kadar olduğu gibi, yine uzak duracağız. Milletin sandıkta verdiği mesajları en isabetli, en objektif bir şekilde akıl ve vicdan terazimizde tartarak, gerekli adımları mutlaka atacağız. Bunun için önümüzde yaklaşık 4-5 yıllık bir süre var. Bu süre zarfında yanlışımız varsa düzelteceğiz. Eksiğimiz varsa tamamlayacağız. Doğrularımızın sayısını artıracağız. Bir sonraki seçimlere kadar olan dönemi, her açıdan kendimizi yenilediğimiz, hatalarımızı telafi ettiğimiz kapsamlı bir muhasebe zeminine dönüştüreceğiz. Burada bir gerçeği de ifade etmekte fayda görüyorum. Geçen sene bu zamanlar başlayan genel ve yerel seçim maratonu bugün artık tamamlanmıştır. Son bir yıldır ülkemizi, milletimizi ve ekonomimizi yoran seçim defterinin bugün itibarıyla kapanması bile büyük bir kazançtır.” şeklinde konuştu.

‘GELECEK NESİLLERE BEDEL ÖDETECEK POPÜLİST ADIMLARDAN UZAK DURDUK’
Türkye’nin önünde hazine değerinde 4 yıldan fazla bir süre var olduğunu bu zamanı hep birlikte çok iyi değerlendirmek gerektiğinin önemini anlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milletin ve ülkenin vaktini çalacak tartışmalarla bu dönemi heba edemeyiz. İktidardaki 21’inci yılını tamamlamış bir siyasi parti olarak, hem hükümette, hem de yerel yönetimlerde mesuliyetlerimizin farkındayız. Deprem bölgesinin yeniden ihyası ve ekonomideki sıkıntılarımızın giderilmesi başta olmak üzere ülkemizin acil meselelerine daha fazla eğileceğiz. Ekonomide yol haritamız olan Orta Vadeli Program ve 12’inci Kalkınma Planımızı bugüne kadar kararlılıkla uyguladık. Ülkemize, milletimize ve gelecek nesillere bedel ödetecek popülist adımlardan uzak durduk. Enflasyon başta olmak üzere uyguladığımız ekonomi programımızın olumlu sonuçlarını, yılın ikinci yarısında görmeye başlayacağız. İş dünyamızdan bürokrasiye, esnafımızdan çiftçimize, tüccarımıza, işçimize, öğrencilerimize kadar herkes kendi asıl gündemine odaklanabilecekler.” ifadelerini kullandı.

‘GÜNEY SINIRLARIMIZIN ÖTESİNDE BİR ‘TERÖRİSTAN’ KURULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ.’
Güney sınırlarının ötesinde bir teröristan kurulmasına izin vermeyeceklerinin altını çizen anlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,“Başarılı operasyonlarımız sayesinde iyice köşeye sıkıştırdığımız bölücü terör örgütüne, ölümcül darbeyi mutlaka indireceğiz. Bir kez daha altını çizerek söylüyorum. Güney sınırlarımızın ötesinde bir ‘teröristan’ kurulmasına izin vermeyeceğiz. 15 Temmuz darbe girişiminin faili FETÖ ihanet şebekesinin son kalıntılarını da temizlemekte kararlıyız. Seçim sürecinin geri plana ittiği konuları süratle gündemimize alarak, gerekli adımları hızlı bir şekilde atacağız. Türkiye’nin uluslararası rolünü; sözünün ağırlığını, küresel barışın tesisindeki anahtar konumunu güçlendirecek hamleleri devam ettireceğiz” açıklamalarında bulundu.

‘DAHA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE GÖNÜLLERİ FETHETMENİN YOLLARINI ARAYACAĞIZ’
85 milyonun her bir ferdinin refahını, huzurunu, güvenliğini ve umutlarını artırmak için durmadan, dinlenmeden koşturacaklarını aktaran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Mazlumlara sahip çıkacak, ihtiyaç sahiplerinin imdadına koşacak, nerede bir zulüm varsa zalimlerin karşısında dimdik duracağız. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da eser ve hizmet siyasetimizle farkımızı ortaya koyacağız. Milletimizin yetki verdiği yerlerde ‘gerçek belediyecilik’ vizyonumuzu inşallah kararlılıkla hayata geçireceğiz. Milletimizin farklı tasarrufta bulunduğu yerlerde de güveni yeniden inşa edecek, çok daha güçlü bir şekilde gönülleri fethetmenin yollarını arayacağız. Son 21 yıldır nasıl reformlarımızla, icatlarımızla, yatırımlarımızla, projelerimizle konuştuysak. İnşallah önümüzdeki 5 sene boyunca da bu çizgimizden sapmayacağız.” dedi.
Köksal ÖNER

Bunları da sevebilirsiniz