Pandemi Biter mi? 2021 yılında Turizmin gidişatı nasıl olur? Pandemi’de hangi il daha popüler oldu? Sorularını yanıtladı..

Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu FİJET – Aturjet üyesi ve Kurumsal İletişim Sorumlusu Yeşim Sarıtaş,
Pandemi Biter mi?
2021 yılında Turizmin gidişatı nasıl olur?
Pandemi’de hangi il daha popüler oldu?
Sorularını yanıtladı..

Dünyayı yakından ilgilendiren Corona Virüsün önüne geçilmez ise Dünya kaos ortamına döner. Ülkeler ekonomik zayıflar, insanlar aç kalır ve iç karışıklıklar ülkeler arası savaşlara sebeb olur. Hangi ülke bunu ister? Hiç biri elbette.

O yüzden her ülke birbirine muhtaç olup Dünya ekonomisinin bozulmaması için çoktan aşı araştırma geliştirmeleri başladı ve bugün haber ortamlarında ülkemizde başta olmak üzere değişik ülkelerden olumlu aşı ve ilaç sonuçları duymaya başladık bile.
Pandemi biter mi?

Corona virüsü aşılar ile tamamen kökten yok edemeyebilirler fakat bulunan aşılar, ilaçlar ile virüs zayıflatılıp, insanların bağışıklığı güçlendirileceği için artık çözümsüz bir hastalık değil de hayatımızda bir grip türü gibi yer almaya devam edebilir. Yüzyıllardır süregelen, başlangıçta çok kişiyi öldüren artık korkulmayacak olan hastalıklar gibi.
2021 yılında Turizmin gidişatı nasıl olur?

Seyahate daha çok çıkanları genç ve orta yaş olarak bilsekte pandemide en çok etkilenen 65 yaş üstü de artık çok bunaldı. Şehirlerde evlerine en yakın ormanlık, park alanlarına fırsat buldukça kaçan 65 yaş üstü bile artık evde kalmak istemiyor. Hastalık bitse de yeşillik yerlere kaçsak, biraz güneş görüp temiz nefes alsak diyerek hayata daha sıkı sarılmak isteyen bir 65 yaş üstü kesime sahibiz artık.
Pandemiden psikolojisi etkilenen orta yaş ve 65 yaş üstü %45’lik kısım 2020 de olduğu gibi 2021’de de kendi araçları ile çizdikleri rotalarda doğa içi butik otelleri, bungalov ahşap evleri ve müstakil yerleri tercih edecekken pandemiyi daha basit atlatan %35’lik genç kesim ise her şey dâhil eğlenceli otelleri tercih edeceklerdir düşüncesindeyim. Geri kalan %20’lik dilim ise her yaş grubundan kültür turu ve yurtdışı turlarını tercih eden kesim olacaktır.

Pandemi döneminde doğaya dönüş başlatan topluma uyumla etkilenen 5 yıldız otellere istinaden tam tersi inşaat sektörü yatırımcıları da projelerini doğada bungalov ahşap otellere ve müstakil evlere yönelttiler. Bu da bize 2021’de konaklama alternatiflerinin çok daha fazla olacağını gösteriyor. 2021’de Corona virüsün zayıflaması bilhassa büyük şehirlerde bunalan, yaşamın kıymetini fark eden vatandaşların tatile yönelmesine vesile olacak ve turizm patlaması yaşanacaktır düşüncesindeyim.
Pandemi döneminde sağlık turizmine yönelen yatırımcılar sayesinde de çok ciddi adımlar atılmaya başlandığı için bu da ekstra yabancı turist getirisi sağlayacaktır.

Pandemide hangi il popüler oldu?
2017 den bu yana toprağının bereketi, temiz nemsiz havası, halkının özünü koruyucu ve yerleşik İngilizler ile olan kültür kardeşlikleri gibi özellikle yazılarımda ön plana çıkardığım ve de 2020’de turizmin odağı olacak dediğim Muğla’nın ilçesi Fethiye, Corona virüste popüler oldu bile..

Neden Fethiye? Neden Alaçatı ya da Bodrum değil?
Muğla bölgesi Corona virüs sonrası yerleşik göç olarak tam 1 milyon kişi aldı! Dolayısıyla artan talep ile bu bölgelerde gayrimenkul ve kira değerleri Türkiye’nin en yüksek gayrimenkul değerine sahip İstanbul’a denk geldi.

Bodrum ve Alaçatı tatil deyince önde gelen turistik beldelerimizdir. Fakat bakir, doğal ortamlarını günden güne kaybeden ve yapıların çoğalması ile doğa görüntüsünü nerede ise beyaz binalara bırakan ilçelerimiz de yapı, insan, trafik artışı söz konusu olup dışardan da yerli ve yabancı karışık göç aldıkları için özünü kaybetmek üzere olan ilçelerimiz aralarına girdikleri net olarak gözüküyor. Yazın çok hareketli kışın çok ıssız olan ve iş imkânları kısıtlı olan bu ilçelerimizde geliri olmayanlar için on iki ay yaşamakta sorun olabiliyor.
Fethiye ise yıllar önce bölgeye yerleşen İng…

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir