SAMİKAD, KUZEYLE GÜNEYİ SAMSUN’DA BULUŞTURDU

Gaziantep Girişimci İş Kadınları Derneği (GAGİKAD) yönetimi ve üyeleri, Samsun İş Kadınları Derneği (SAMİKAD)’nin davetlisi olarak Samsun’a geldi. Samsun’da bir dizi ziyaretlerde bulunan misafir iş kadınları, kuzey ile güneyin ticari ilişkilerini geliştirmeyi amaçladıklarını

Samsun  İş Kadınları Derneği (SAMİKAD), 19 Mayıs kutlamaları kapsamında Gaziantep Girişimci İş Kadınları Derneği (GAGİKAD)’ni Samsun’da ağırladı. GAGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Beril Özlem Leylek’in öncülüğünde Samsun’a gelen Gaziantepli iş kadınları, Samsun’da bir dizi ziyaretlerde bulunurken, ticari ilişkileri geliştirmeye yönelik de bilgi alış verişinde bulundu.

İŞ KADINLARI KENDİLERİNİ TANITTI
Misafir iş kadınları ile SAMİKAD yönetimi ve üyeleri, iki günlük ziyaret kapsamında ilk önce bir otelde tanışma toplantısında biraraya geldi. CHP Samsun Milletvekili Murat Çan ile CHP eski Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’nun da katıldığı toplantıda her iki derneğin üyeleri kendilerini tanıtırken, iş yaptıkları sektörler hakkında da bilgi sahibi oldular.

‘TİCARİ İLİŞKİLER GELİŞECEK’
Toplantıda konuşan SAMİKAD Başkanı Şehnaz Dereli, Samsun’un 19 Mayıs şehri olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, Gaziantep ile Samsun’un ticari olarak ilişkilerini de geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Şehnaz Dereli, “Gaziantep sanayi anlamında oldukça güçlü bir şehir. Samsun da Karadeniz’in başkenti. Böylesine güzel ve büyük iki şehri kadınlar olarak birbirine yakınlaştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu tür birlikteliklerle kadınların daha güçlenmesine öncülük etmek istiyoruz.” şeklinde konuştu..

‘ZİYARETLER DEVAM EDECEK’
19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Haftası’nda Samsun’a gelmekten mutluluk duyduklarını ifade eden GAGİKAD Başkanı Beril Özlem Leylek de, “Gaziantep kendi kendine kurtulan ve Gazi unvanı alan bir şehir. Atatürk’ün nüfusunun kayıtlı olduğu bir şehir. Samsun ise kurtuluş meşalesinin yakıldığı 19 mayıs şehri. Bu iki önemli kadim şehrin kadınları olarak ticarette de söz sahibi olmak ve ticari faaliyetlerimizi geliştirmek üzere biraraya geldik. İnşallah bu ziyaretler karşılıklı olarak devam edecek.” diye konuştu..

DESTEĞE HER ZAMAN HAZIRIZ
Toplantıda konuşan CHP eski Milletvekili Neslihan Hancıoğlu da, kadınların güçlenmesinden mutluluk duyduğunu belirterek, her iki derneğin yönetimini ve üyelerini tebrik etti. CHP Samsun Milletvekili Murat Çan ise, kadınlara her zaman destek vermeye hazır olduklarını ifade ederek, Gaziantepli iş kadınlarını Samsun’da görmekten mutluluk duyduklarını dile getirdi.

ATATÜRK HEYKELİ HEDİYE ETTİ
Toplantının sonunda GAGİKAD Başkanı Beril Özlem Leylek, SAMİKAD Başkanı Şehnaz Dereli’ye, kadının dünyayı çekip çeviren varlık olmasını, özgürlüğü ve bereketi simgeleyen el yapımı plaket verirken, Dereli de Leylek’e Onur Anıtı görselli Atatürk heykeli hediye etti. GAGİKAD Başkanı Beril Özlem Leylek ayrıca, eski milletvekili Hancıoğlu ve Milletvekili Çan’a, Gaziantep’e özgü Osmanlı saray kumaşı hediye etti.

VALİ TAVLI’YA ZİYARET
SAMİKAD Başkanı Şehnaz Dereli ve GAGİKAD Başkanı Beril Özlem Leylek ile beraberindeki heyet daha sonra Samsun Valisi Orhan Tavlı’nın mesafiri oldu. Dereli ve Leylek, kadınların iş, siyaset ve yönetim hayatında daha çok yer alması gerektiğine vurgu yaparak, kadınların önündeki engellerin kaldırılmasını ve desteklenmesini istedi. Vali Tavlı da, Gaziantep’in Türkiye için önemine işaret ederek, kadınların bu birlikteliğinin önemli olduğunu söyledi. Ziyaretin sonunda misafir iş kadınları ve Samsunlu iş kadınları, 19 Mayıs gösterileri için Samsun’a gelen Solo Türk ekibiyle fotoğraf da çekindi.

BAŞKAN DOĞAN İŞ KADINLARINI AĞIRLADI
Samsun ziyaretleri kapsamında SAMİKAD Başkanı Şehnaz Dereli ve üyeleri ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan’ı da ziyaret eden GAGİKAD Başkanı Beril Özlem Leylek ve beraberindeki heyet, Başkan Doğan’dan kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmasını istedi. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Başkan Doğan, kadınların güçlenmesine yönelik her türlü faaliyetin destekçisi olduklarını ve bundan sonra da olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

BAŞKAN TÜRKEL’DEN DESTEK SÖZÜ
Misafir iş kadınların son durağı ise Atakum Belediye Başkanı Serhat Türkel oldu. SAMİKAD Başkanı Şehnaz Dereli ve GAGİKAD Başkanı Beril Özlem Leylek ile her iki derneğin üyelerini ağırlayan Başkan Türkel, kadınların gelişimine yönelik her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Başkan Dereli ve Başkan Leylek, sıcak ilgi ve kadınlara yönelik desteklerinden dolayı Başkan Türkel’e teşekkür etti.

Samsun’da iki gün kalacak olan ve şehrin turistik yerlerini gezecek olan Gaziantepli iş kadınları, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerine de katıldı.
Köksal ÖNER

Bunları da sevebilirsiniz