Samsun AB Bilgi Merkezi üniversiteli gençlerle bir araya geldi

Samsun TSO çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Samsun AB Bilgi Merkezi, Avrupa Günü kapsamında düzenlediği “Avrupa Değerleri ve Çok Taraflılık” etkinliğinde Ondokuz Mayıs Üniversitesinden gençlerle biraraya geldi.

 

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Samsun AB Bilgi Merkezi Avrupa Günü kapsamında “Avrupa Değerleri ve Çok Taraflılık” adı altında etkinlik düzenleyerek, Ondokuz Mayıs Üniversitesinden gençler ile buluştu. TEPAV AB Çalışmaları Merkezi Direktörü Nilgün Arısan Eralp’in moderatörlüğünde düzenlenen etkinlikte Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonundan Siyasi Müsteşar Eva Horelova, Avrupa Değerleri ve Çok Taraflılık konusunda üniversiteli gençlerle sohbet gerçekleştirdi.

 

AB küresel problemlerin çok taraflı çözümünde kararlı

Programda öğrencilerin Avrupa Birliği değerleri, pandemi, iklim değişikliği başlıkları altında yönelttikleri sorularını yanıtlayan Horelova, Avrupa Birliği’nin küresel problemlerin çözümü için çok taraflılık ilkelerini desteklemeye, özellikle Birleşmiş Milletler çerçevesinde ortak sorunlara çok taraflı çözümleri ve Birleşmiş Milletler Şartı ilkelerine ve uluslararası hukuka saygıyı teşvik etmeye kararlı olduğunu vurguladı.

 

Dünya zor bir dönemden geçiyor

Program hakkında bilgi veren Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu “Bu etkinlik Türkiye, AB ve dünya açısından çok önemli bir konunun ele alınmasını sağladı” dedi. Başkan Murzioğlu, “Avrupa Bütünleşmesi ve Avrupa Birliği; Avrupa ve hatta dünya tarihi açısından önemli bir dönüm noktasıdır. 2. Dünya Savaşının yarattığı yıkımın ardından, Avrupa Birliği milliyetçi korumacı yaklaşımlara ve tek taraflı politikalara karşı kurallara ve değerlere dayalı çok taraflı bir sistem oluşturmaya çalışmıştır. Zaman içinde de aşamalı olarak bu sistemi toplumsal hayatın bütün kesimlerine yaymaya çalışmıştır. Bu değerler, bugünlerde herkesin ulaşmak istediği demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, temel haklar gibi değerlerdir. Şu anda dünya COVİD-19, iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi insanlığı çok zorlayan bir dönemden geçiyor. Bu sorunlara karşı Avrupa Birliği ve diğer çok taraflı uluslar üstü kurumlarla birlikte çalışarak tüm dünya olarak çözümler aramalıyız. Bizler de bireyler olarak üzerimize düşen görevlerimizi yerine getirmeliyiz” diye konuştu.

Resim önizlemesiResim önizlemesi

Bunları da sevebilirsiniz