SAMSUN’DA 14’ÜNCÜ ULUSAL KURTULUŞ MÜCADELESİ ANMA YÜRÜYÜŞÜ BAŞLADI

14’üncü Ulusal Kurtuluş Mücadelesi Anma Yürüyüşü, Atatürk’ün Kurutuluş Savaşı’nı başlattığı Samsun’daki Tütün İskelesi’nden başladı.

ETKİNLİK 2 GÜN SÜRECEK
Samsun’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinlikleri devam ediyor. 14’üncü Ulusal Kurtuluş Mücadelesi Anma Yürüyüşü, Atatürk’ün Kurutuluş Savaşı’nı başlattığı Samsun’daki Tütün İskelesi’nden başladı. Tütün İskelesi’nde toplanan gençler, Havza’da teslim edecekleri Türk bayrağını Samsun Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu’ndan öperek teslim aldı. Yürüyüş, bayrak teslim töreninin ardından başladı.  Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için Samsun’da karaya ayak bastığı Tütün İskelesi’nde yürüyüş 2 gün sürecek ve Havza Atatürk Evi’nde sona erecek.

İL MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA
Günün anlam ve önemini belirten Samsun Gençlik ve Spor Müdürü Feyzullah Dereci, “19 Mayıs’ın 105’inci yıl dönümüyle birlikte Samsun’da bir heyecan yaşanıyor. Mayıs ayının 1’inci gününde başlayan etkinlikler 19 Mayıs’ta zirveye ulaştıktan sonra bu ayın sonuna kadar devam edecek. Bugün de Mustafa Kemal Atatürk’ün Tütün İskelesi’nden çıkıp, Kurtuluş Yolu güzergahından temsili olarak yürüyeceğiz. Bu yıl 14’üncüsünü yaptığımız yürüyüşü her yıl daha kapsamlı bir şekilde yapacağız. Startını verdiğimiz yürüyüşün ardından dağcılarımız, Mahmur Dağı’nda.1 gece konaklayıp, 25 Mayıs’ta Havza’ya varmış olacaklar. Temsili yürüyüşteki asıl gayemiz, Atatürk’ün 105 yıl önce kullandığı güzergahı hangi ruhla yürümüşse gençlerimizin de o ruh ve heyecanla yürümesine vesile olmaktır.” diye konuştu.
Köksal ÖNER

Bunları da sevebilirsiniz