Sıfır Gümrükle Yine İthal Edilecek!

Bir zamanlar Dünya Ülkelerinde 7 Ülke içinde kendi kendine yetebilen bir Ülkeyken bu durum tamamen tersine döndü, bu gün ise geldiğimiz son durum ve nokta artık Sıfır gümrükle kırmızı et, ayçiçek yağı ve buğday ithal edilecek!

Bugün yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre ayçiçeği yağı, buğday, kırmızı et gibi ürünler sıfır gümrükle Sırbistan’dan ithal edilecek.

Sırbistan’dan 5 bin ton büyükbaş hayvan eti, 35 bin ton ayçiçeği yağı ve 10 bin ton adi buğday dahil olmak üzere 59 farklı tarım ve gıda ürününün sıfır gümrükle ithaline ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

BloombergHT’den İrfan Donat’ın haberine göre “Sırbistan Cumhuriyeti Menşeli Bazı Tarım ve İşlenmiş Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kararla birlikte Türkiye ve Sırbistan arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında bazı tarım ürünlerinin sıfır gümrükle ithal edilmesi için tarife kontenjanı açıldı.

Kararname ile neler ithal edilecek?

1 Ocak 2019 – 31 Aralık 2019 dönemini kapsayan tarife kontenjanına göre Sırbistan’dan sıfır gümrük vergisiyle 5 bin ton taze, soğutulmuş veya dondurulmuş büyükbaş hayvan etiithal edilebilecek.

Tarife kontejanında büyükbaş hayvan etinin yanı sıra 10 bin ton adi buğday, mahlut, kaplıca (kızıl) buğday da yine sıfır gümrükle ithal edilebilecek.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan kararda yer alan sıfır gümrüklü ürünler arasında 35 bin ton ayçiçeği tohumu yağı, bin 500 ton taze ya da soğutulmuş domates, bin ton havuç ve şalgamlar, 2 bin ton tatlı mısırgibi 59 farklı ürün bulunuyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: