TURİZM FUARLARIMIZI ARTIRMAK YERİNE MARKALAŞTIRMAYA VE GÜÇLENDİRMEYE GİTMELİYİZ!

6 Şubat 2023 tarihinde asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen afetle sarsıldık. Yaşadığımız deprem felaketinin ardından tüm Türkiye yaralarımızı sarmak için kenetlenirken, Turizm camiamızın da ne kadar güçlü olduğunu, yardımlar için nasıl iş birliği yapıldığını görmüş olduk.  Depremden zarar gören illerimiz kültürel miras açısından oldukça değerli olup bu durum gerek kültür turları açısından gerekse bölgede hizmet sunan yerel turizm işletmelerinin zararları açısından Turizm sektörü adına ciddi sonuçlar doğurmuştur. Her yılın başında yapılan Emitt Uluslararası Turizm Fuarı deprem nedeniyle Nisan ayında yapıldı ve 2023’ün ilk fuarında 11 ilin yokluğu Turizm sektörünün ne kadar zarar gördüğünü ortaya çıkardı.

18 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimlerinin 14 Mayıs’a alınmasıyla ülke olarak seçimlere odaklanıldı. Afet ve seçimler derken birde zaten pandemi sonrası Dünya’da yaşanan ekonomik sıkıntıların ülkemizde de yaşanıyor olmasının etkilerinin daha da artması, pahalılığın artışıyla Turizm ilk etkilenen sektörlerden oldu. Tatillere uygulanan taksitli satışların azaltılması, Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye uyguladıkları vize kısıtlamaları ve de döviz artışıyla yurt dışı satışlarının azalması sektörü etkiledi. Ekonomik sebeplerden dolayı iç pazarda satışların azalması ve maliyetlerin artmasıyla birlikte  pahalı tatil destinasyonlarından biri haline geldik ve turist tamamen azaldı.

2023 Yılı Turizm Fuarları Yılı oldu

Turizmin uğradığı zarar nedeniyle seyahat endüstrisinin genel gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan  Turizm sektörünün önemli öncüleri, Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki ilişkilerini canlandırmak amacıyla son yıllarda yeni nesil fuarlar dediğimiz fuarlara ağırlık vermeye başladılar. Yeni fuarların amacı uluslararası daha çok işbirliklerini artırmak adına yurt dışından getirilen turizmciler ile B2b görüşmeleri artırarak incoming ve outgoing hizmetlerin canlandırılmasıydı.

2023 yılında 4 ü İstanbul olmak üzere Türkiye içinde 7 fuar yapıldı:

  • 2023 EMİTT- Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı 12-15 Nisan 2023, İSTANBUL
  • 2023 İstanbul Turizm Borsası Fuarı 20-22 Eylül, Lütfi Kırdar Kongre Sarayı
  • 2023 İstanbul Turizm fuarı 4-5 Ekim, İstanbul Kongre Merkezi Harbiye (Basılı ve Online Özel Çalışma)
  • 2023 Antalya Uluslararası Turizm Fuarı 27-28 Ekim,ANTALYA
  • 2023 Ankara Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı16-19 Kasım,  ANKARA Ato Kongre merkezi
  • 2023 Kasım Uzak Rota, İSTANBUL
  • 2023 İzmir Travel Turkey 7-9 Aralık2023, İZMİR

2024’den itibaren yeni fuarların oluşması sektöre fayda değil zarar verir! Mevcut fuarlarımızı markalaştırmamız ve güçlendirmemiz şart!

Türkiye’nin en büyük illerinde yapılan uluslararası turizm fuarlarının dışında artık yeni turizm fuarları yaratmak yerine markalaşmış fuarlarımızı geliştirmek ve de farklılık yaratan yeni nesil fuarları da markalaştırarak yurt dışındaki örnek fuarlar gibi öne çıkarmak adına sektör olarak desteklemek daha mantıklı olur düşüncesindeyim. Elbet yeni fikirler oluşacak lakin bu fikirler mevcut fuarlar ile birleştirilerek mevcut fuarların güçlendirilmesini daha doğru buluyorum. Çünkü sürekli yeni fuarların artışı sektöre fayda değil zarar veriyor. Aynı amaca hitap eden fuarlara katılmak zorunda kalan tur operatörleri, acenteler, oteller, katılımcılar v.b herkes için artı külfetler getiriyor.

Uluslararası turizm fuarlarının genel amaçları nedir?

Uluslararası turizm fuarlarının amacı, turizm sektöründeki profesyonellerin, destinasyonların, otellerin, seyahat acentalarının, havayolu şirketlerinin ve diğer turizmle ilgili işletmelerin bir araya gelerek tanıtım yapmalarına, iş bağlantıları kurmalarına ve seyahat endüstrisinin gelişimine katkıda bulunmalarına olanak tanımaktır.

Tanıtım ve Pazarlama:  Destinasyonlar, oteller, tur şirketleri ve diğer turizm işletmeleri, fuarlarda ürün ve hizmetlerini potansiyel müşterilere tanıtarak pazarlama fırsatları yaratırlar.

İş Bağlantıları ve İşbirlikleri: Turizm profesyonelleri, fuarlar aracılığıyla sektördeki diğer işletmelerle iş bağlantıları kurabilirler. Anlaşmalar, işbirlikleri ve ortaklıklar bu etkinliklerde genellikle gerçekleşir.

Yeni Pazarlara Açılma: Turistik destinasyonlar ve işletmeler, fuarlarda yeni pazarlara ulaşma ve uluslararası müşteri kitlesine ulaşma fırsatını değerlendirirler.

Trendleri Takip Etme: Seyahat endüstrisindeki güncel trendleri ve yenilikleri takip etme imkanı sunarak, sektörde rekabet avantajı sağlanır.

Eğitim ve Bilgi Paylaşımı: Seminerler, paneller ve konferanslar aracılığıyla sektöre yönelik eğitim ve bilgi paylaşımı yapma imkanı sağlar.

Hedef Kitleye Ulaşma: Turistik ürünler ve hizmetler sunan işletmeler, fuarlarda hedef kitlelerine daha etkili bir şekilde ulaşabilirler.

Ürün Geliştirme: Yeni turistik ürünlerin tanıtılması ve geliştirilmesi için bir platform sağlar.

Medya İlgisi ve Basın Kapsamı: Uluslararası turizm fuarları, medyanın ve basının dikkatini çeker, bu da fuara katılan işletmelerin ve destinasyonların daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlar.

Yeni nesil fuarcılık ile birlikte fuarlarımızı geliştirmek için neler yapılabilir?

2024 yılı artık yapay zekaların ve digitalin daha ön planda olacağı teknolojik bir dönüm yılı olacak. Değişime ayak uydurmalı ve Türkiye’nin turizm zenginliklerini ön plana çıkarmak için çalışmalar yapılmalıdır.  Uluslararası turizm fuarlarımız, yeni nesil turistlere ve seyahat trendlerine uygun olarak güncellenmelidir. İşte bu tür fuarların daha etkili ve çekici olması için bazı öneriler:

1.Dijital Deneyimler ve Teknoloji Odaklı Etkinlikler: Sanal gerçeklik (VR) veya artırılmış gerçeklik (AR) kullanarak destinasyonları interaktif bir şekilde tanıtan deneyimler sunulabilir. Mobil uygulamalar aracılığıyla ziyaretçilere kişiselleştirilmiş rehberlik ve etkileşim imkanları sunulabilir.

2.Sürdürülebilir Turizmi Vurgulamak:  Sürdürülebilir turizm uygulamalarına odaklanan destinasyonlar ve işletmelerin kazanımları vurgulanabilir.  Karbon ayak izini azaltmaya yönelik çabaları tanıtan özel etkinlikler düzenlenebilir ki bunun üzerine yurtdışında kullanılan ürünler mevcut.

3.Yeme-İçme Deneyimleri ve Lokal Lezzetler:  Yerel mutfak ve gıda ürünlerine odaklanan etkinlikler düzenlenebilir.  Şef gösterileri, tadım etkinlikleri ve yerel ürün satışları gibi gastronomik deneyimlere yer verilebilir.

4.Sosyal Medya İnteraksiyonları: Hashtag kampanyaları ve sosyal medya etkileşimleriyle ziyaretçilerin etkinliklere katılmaları teşvik edilebilir.  Instagram ile fuar ile ilgili paylaşılabilir alanlar ve etkinlikler oluşturulabilir.

  1. Eğlence ve Kültür Programları:Canlı müzik performansları, dans gösterileri ve kültürel etkinliklerle fuarlar zenginleştirilebilir. Workshoplar ve seminerler aracılığıyla ziyaretçilere yerel kültürleri daha yakından tanıtma fırsatları sunulabilir.

6.İnovatif Seyahat Teknolojileri:  Yeni nesil seyahat uygulamalarını, rezervasyon sistemlerini ve diğer inovatif teknolojileri tanıtan stantlar kurulabilir. Geleceğin seyahat trendlerine odaklanan paneller ve konuşmalar düzenlenebilir. Uzay turizmi gibi …

7.Çoklu Platform Erişimi: Fuarların hem fiziksel hem de sanal katılıma açık olmasını sağlayarak, daha fazla kişinin etkinliğe erişimi sağlanabilir. Sanal katılımın mümkün olduğu platformlar aracılığıyla etkinlikleri online izleme ve etkileşimde bulunma imkanları sunulabilir.

  1. Etkileşimli Tur Paketleri ve İndirimler:Ziyaretçilere özel tur paketleri, indirimler ve promosyonlar sunarak etkileşimler artırılabilir.  Dijital olarak rezervasyon ve ödeme imkanları sunarak fuarda işlemler kolaylaştırılabilir.

Elbet bunların bir kısmı yapılıyor olsa da ancak yeni nesil turistlere hitap eden etkinliklerle, uluslararası turizm fuarları, seyahat endüstrisinin dinamik ve değişen taleplerine uyum sağlayabilirler.

Turizm dünyamızın motivasyonunu artırmak için farklı etkinliklere ihtiyaç var!

Turizm Fuarları dışında kalan zamanlarda ise Turizm Dünyamızı bir araya getirmek ve motivasyonu artırmak için farklı etkinlikler ve sosyal projeler düzenlenebilir. Beşiktaş İnönü Stadyumunda Turizm Profesyonellerinin maç yapması buna güzel bir örnektir. Bu tür çalışmalar için proje oluşturmayı her zaman destekliyoruz.

Bunları da sevebilirsiniz