USTA TOPLUMSAL SORUNLARI TBMM’DE DİLE GETİRDİ

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulunda, tarım danışmanlarının,kadroya geçemeyen taşeronların mağduriyetlerini ve Ayvacık’taki şehit evine giden toprak yolda yaşanansorunlarını dile getirdi.

TARIM DANIŞMANLARI 3.500 – 4.000 TL’YE ÇALIŞIYOR

İYİ Parti olarak tarım danışmanlarının sorunlarını defalarca gündeme getirdiğinden bahseden Usta, “Bakanlık tarım danışmanları için 72 bin TL ödenek veriyor. Bunun neti yaklaşık 3.500-4.000 liraya geliyor. Yani şu anda asgari ücretin 5.500 ve yetersiz olduğu bir ortamda ziraat mühendislerini 3.500-4.000 TL’ye çalıştırıyorlar” dedi.

KULAKLARINI TIKIYORLAR

Türkiye tarımında ciddi verimlilik problemleri olduğuna vurgu yapan Usta, “Bu danışmanların, bu insanların istihdam edilmesi, motivasyonunun güçlü tutulmasının milletimize faydası var, çiftçimize faydası var. Neden kulaklarınızı tıkıyorsunuz? Bunlar niye görülmüyor?” dedi.

Toplumun başka kesimlerindeki sorunlara da değinen Usta, senelerdir kadro alamayan taşeronların da hakkını savundu.

BÖYLE BİR ADALETSİZLİK KABUL EDİLEBİLİR Mİ?

Taşeronlara kadro verilmesi hususunda adaletsizliklerin olduğundan bahseden Usta, “Eski Başbakanlıktaki kiralık araç şoförlerine kadro verildi fakat 15 yıldır devlet adına çalışan aynı statüdeki çalışanlara kadro verilmedi” dedi.

ADALETSİZLİKLE BİR YERE VARAMAZSINIZ

Kadro alamayan çalışanları tek tek sayan Usta, “hastane bilgi yönetim sisteminde çalışanlar, KİT’lerde çalışanlar, karayollarında çalışanlar, belediye bünyesinde çalışanlar hala kadro alamadı. Bu mağduriyeti giderin” dedi.

ŞEHİT EVİNE 600 METRE YOL 3 YILDIR YAPILAMIYOR

Toplumun farklı kesimlerinin sorunlarını dile getiren İYİ Partili Usta, Samsun’un Ayvacık ilçesinin Tiryakioğlu Mahallesi’nde Şehit Ali Altun’un evine giden bir yol yok” dedi.

3 yıl önce hükümet yetkililerin bu yolun yapımı için söz verdiğini ama hala yolun çamurla kaplı olduğunu vurgulayan Usta, “Ben vali beyi aradım ama Samsun Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda olan bir mesele. 600 metre yolu 3 yılda yapamadılar” dedi.

30 MİLYON TL PARA SAMSUN BÜYÜKŞEHİRE AKTARILDI

Samsun Valiliğinden 30 milyon TL paranın bu tür yollar için Samsun Büyükşehir Belediyesine aktarıldığını vurgulayan Usta, “3 yıldır yapılamayan bu yol için ‘sezon bitti’ deniliyor. Başka yerlere yapılırken buraya neden sezon bitti diyorlar?Biz İçişleri Bakanlığından açıklama bekliyoruz” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz