Bafra Kaymakamlığından Basın Açıklaması

Bazı basın yayın organlarında yer alan; Bafra ilçemizde29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Bafra Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği tarafından düzenlenmesi planlanan Cumhuriyet Yürüyüşünün Memleket Partisi Genel Başkanı Sn. Muharrem İNCE’nin katılacağı gerekçesiyle iptal edildiği iddialarına ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması ihtiyacı duyulmuştur:

Bafra İlçemizde Cumhuriyetimizin 98. Yıl Dönümü kutlama etkinlikleri, Ulusal ve Resmi Bayramlar ile MahalliKurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” hükümlerine göre kurulan Kutlama Komitesince hazırlanmıştır.

Bafra Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği Başkanlığı, dernek üyelerinin katılımı ile 29.10.2021 günü saat 19.30’ da Bafra Anadolu Lisesi önünden başlayarak Gazipaşa Mahallesinde son bulacak Cumhuriyet Yürüyüşü yapmak istediklerini 26.10.2021 tarihli dilekçeleri ile BafraKaymakamlığımıza bildirmişler ve söz konusu talep Cumhuriyet Bayramı kutlaması kapsamında kabul edilerek Derneğin söz konusu etkinliğine izin verilmiştir.

Daha sonra Bafra Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı, Bafra Kaymakamlığımız ile görüşerek dernek üyeleri ile yapmak istedikleri yürüyüşe kendi amaçladıkları dernek üyeleri dışında katılım olacağını belirterek bunun dernek yönetimince kabul edilmeyeceğini, bu yüzden programı iptal ettiklerini sözlü ve yazılı olarak beyan etmişlerdir.  Söz konusu yürüyüş ilgili Derneğin yazılı ve sözlü talebi ile Dernek tarafından iptal edilmiştir.

Kaymakamlığımızca adı geçen siyasi partinin hiçbirsiyasi faaliyeti engellenmemiş ve halka açık kutlamalara katılmışlardır. Söz konusu iddialar gerçeği yansıtmamakta olup, Cumhuriyetimizin 98. Yılı tüm ülkemizde olduğu gibi Bafra ilçemizde de coşku içerisinde ve halkımızın yoğun katılımıyla kutlanmıştır. Sn. Muharrem İNCE’nin bu olayı Kaymakazın kasti tasarrufu olarak değerlendirerek, Sayın Bafra Kaymakamımızın şahsına yaptığı hakaret kabuledilemez bir davranıştır.      

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bunları da sevebilirsiniz