CANİK’TE ATIKLAR ÜRÜNE DÖNÜŞÜYOR

 

Canik Belediyesi’nden, ilçedeki dokuz farklı noktaya Atık Getirme Merkezi

Canik Belediyesi farklı türde atıkları ayrıştırıp geri dönüşümle tekrar ürüne çevirmek amacıyla ilçedeki dokuz farklı noktada Atık Getirme Merkezi kuruldu. Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, atıkların ayrıştırılıp geri dönüşüme kazandırılğı Atık Getirme Merkezlerinin ilçedeki nüfus yoğunluğunun ve iş akışının yüksek olduğu noktalarakurulduğunu belirtti.

 

“ÇEVREYİ KORURKEN EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

Çevreyi korumak ve halkı bilinçlendirmek amacıyla Canik’tekurulan Atık Getirme Merkezleri sayesinde israfın önüne geçeceklerini ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir dünya miras bırakacaklarını söyleyen Canik Belediye Başkanıİbrahim Sandıkçı, Atıklar ayrıştırılıp geri dönüşümegönderilecek. Bu sayede hem çevreyi atıklardan korumuş hem de ülke ekonomisine katkı sağlamış olacağız diye konuştu.Farklı tür atıkların günümüz teknolojisiyle geri dönüşümle yeniden kazanılabileceğini dile getiren Başkan İbrahim Sandıkçı, bu projelerinin yakın zamanda ilçe bazında daha da geliştirileceğini belirtti.

 

YEDİ FARKLI ATIK TÜRÜ TOPLANACAK

Canik Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından “Atmadan Önce Bir Düşün; Geleceğindir Senin Çöpün”sloganıyla geliştirilen proje kapsamında ilçenin dokuz noktasına yedi bölmeden oluşan Atık Getirme Merkezi kuruldu. Bu merkezler sayesinde kâğıt, plastik, metal, cam, elektronik atık, pil atığı, atık yağlar ayrı ayrı biriktirilerek lisanslı geri dönüşüm firmalarına teslim edildiğini belirten Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Doğayı ve çevreyi korumak; gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak amacıyla projemize sürdürülebilir şekilde devam edeceğiz. Hedefimiz tüm konteynerleri mahalle bazında ikili sisteme dönüştürmek. Bu şekilde ambalaj atık miktarında artış, evsel atık miktarında ise azalma sağlanacak” diye konuştu.

 

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI ETKİLİ

Özellikle endüstriyel atıkların çevreye verdiği zarar nedeniyleekolojik dengenin günden güne bozulduğunun altını çizenCanik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, geliştirdikleri çevre projelerinin sera gazı salınımını önleyerek iklim değişikliğine karşı etkili olacağını belirtti. Başkan İbrahim Sandıkçı, “İnsanoğlu kendi eliyle kendi dünyasını kirletiyor. Doğal hayata müdahale ederek ileride yaşanacak korkunç felaketlere davetiye çıkarıyor. İnsanımıza çevre bilinci kazandırarak bir an önce sıfır atık sistemini yaygınlaştırmamız gerekmektedir” dedi.

Canik Belediyesi’nin bu projenin öncesinde geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği Sıfır Atık Köyü projesi Türkiye Belediyeler Birliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü.

Bunları da sevebilirsiniz