Çin Dünyanın Vicdanını Kanattı

Çin’in sınırları içerisinde, işgal altında tutulan Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine karşı uygulanan zulüm işkence ve katliamlar dünyayı ayağa kaldırdı.

Türkiye’nin dışında kalan birçok ülkede  Çin zulmü ve soykırımını kınamak  için protesto yürüyüşleri yapılıyor ve devletler tarafından Çin hükümeti uyarılıyor.

Sadece Türkiye Sessiz!!!

Çin’in Doğu Türkistan’a yönelik hamlelerini kınayan İngiltere, Fransa ve Almanya gibi 22 ülke, “Kitlesel gözaltıları derhal durdur, Uygurları serbest bırak” açıklaması yaptı. Türkiye bildiriye imza atmadı

Dünya ülkeleri ilk kez bir araya gelerek Çin’e karşı bir tutum sergiledi… Aralarında Japonya, İngiltere, Fransa ve Avustralya gibi ülkelerin de bulunduğu 22 ülke Birleşmiş Milletler’e bir mektup yazarak Çin’e tepki gösterdi. 22 ülke, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e gönderdikleri mektupta Çin’in tutumunu eleştirdi. Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik sistematik şiddet ve gözaltıların bir an önce sona erdirilmesi çağrısında bulunulurken, bu hamle uluslararası kamuoyunun bu konuda ilk kez birlikte hareket ettiği bir olay olarak tarihe geçti. CNN’de yer alan haberde 22 ülke arasında Türkiye ve Müslüman ülkelerin yer almadığı belirtildi. Rapora imza atan ülkeler arasında Avustralya, Kanada, Japonya, Yeni Zelanda, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülkeler yer alıyor.