HOŞ GELDİN; “İYİLİK, GÜZELLİK”

Ne çok güzellik toplanmış sende Ramazan’ım!

KUR’AN AYI: Rabbim Hayat Kitabımız Kur’an’ı bize bu ayda lütfetti: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, bir rehber ve doğruyu yanlıştan ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır (Bakara 2:185).”

İBADET AYI: Rabbim oruç tutmayı öğütledi sende bize; “Siz ey iman edenler! Oruç tıpkı sizden öncekilere olduğu gibi size de yazıldı; belki sorumluluk bilincine varırsınız (Bakara 2:183).”

SORUMLULUK AYI: İnsan “yeryüzü halifesi” unvanıyla özel olarak atanmış dünyanın tamamından sorumlu bir varlıktır (Bakara 2:30). Bu sorumluluk anlayışıyla insan, hayatına anlam katmış ve gayesi olan bir ömür sürmenin güzelliğini yaşamıştır.

EMPATİ AYI: Oruç, aynı zamanda bir empati ve dayanışma pratiğidir. Açlık ve susuzluk hissi, müminlere ihtiyaç sahibi insanların yaşadığı zorlukları daha iyi anlama fırsatı verir. Bu, toplum içinde yardımlaşma ve paylaşma duygularını güçlendirir.

SAĞLIK AYI: 2016 “Nobel tıp ödülü”, oruç ve açlık yoluyla hücre yenilenmesi yapılarak, kanserojen serbest radikallerin temizlenmesine verildi. Öyleyse; “Oruç tut, gerçekten aç kal, sağlık bul.” Bu tam anlamıyla bir sorumluluktur.

MUTLULUK AYI: Oruçlu insanda “mutluluk hormonu” olan “Serotonin hormonu” salgılanır. Başta ruh hali olmak üzere, sindirim ve uyku düzene girer. Anksiyete (kaygı bozukluğu), depresyon ve yorgunluk azalır. Oruç, nöronlar arasında iletişimi geliştirir ve beyindeki yeni hücrelerin büyümesini kontrol eder.

GÜZELLEŞME AYI: Aç kalan vücut zararlı toksinlerden arınır, bu da güzellik etkisi yapar. Oruç tutmak tam bir detoksdur. Vücuttaki tüm organlar sindirimle uğraşmak yerine, kendini yenileme fırsatı bulur, cildimiz de buna dahildir. Sonuçta insan güzelleşir.

Rabbimiz! Oruç dahil bize ne çok nimetler lütfediyorsun. Biz kulun olarak Seni sınırsızca övüyor ve çok seviyoruz.

İyilik ve güzellik dolu Ramazan dileğiyle…
Ankara, 10 Mart 2024
Prof. Dr. Orhan Arslan

Bunları da sevebilirsiniz