İKİ BİN 500 ÖĞRENCİNİN KATILIMIYLA OMÜ’DE İFTAR VAKTİ

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) rahmet, bereket, ibadet ve mağfiret (affetme, bağışlama) ayı olan ramazan dolayısıyla önceki gün akademik ve idari personel için düzenlenen iftar programının ardından bu kez öğrenciler benzer programda OMÜ Üst Yönetimiyle iftar etti.

OMÜ Yaşam Merkezi’ndeki tören alanında organize edilen iftar programına; Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ)  Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selim Eren, Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. İdris Varıcı, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Şener Şentürk, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çayıroğlu, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Güngör Kural ve idari personel ile iki bin 500 öğrenci katıldı. Ayrıca Rekor katılımın olduğu iftar programı, 49. yaşını kutlayan ve ‘Aday Araştırma Üniversitesi’ pozisyonunda olan OMÜ’de kaynaşma ve dayanışmaya vesile oldu.

‘OMÜ’DE İSTİHDAM ALANININ BEKLENTİLERİNİ KARŞILAYACAK VASIFLAR KAZANDIRILMAYA ÇALIŞILIYOR’
Programda öğrencilere hitap eden Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ)  Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, üniversite eğitiminin, bireyin yetkinliklerini geliştirdiği bir süreç olduğuna dikkat çekerek “Üniversiteler, hangi yetkinlikte kendinizi görmek istiyorsanız işte o yetkinlikleri kazanma zamanı, fırsatları ve enstrümanlarının hepsinin bir arada olduğu bir yer. Bu ortamda birbirinizden öğreneceğiz ve de müfredat çerçevesinde planlanmış olan eğitimden alacağınız çok şey var. OMÜ’de de bu doğrultuda istihdam alanının beklentilerini karşılayacak vasıflar kazandırılmaya çalışılıyor. Tabii burada en önemli husus sizin perspektifiniz, yani siz buna nasıl bakıyorsunuz, siz bundan ne kadar istifade etmek istiyorsunuz? İşte siz bu hususta kendinizi nerede konumlandırırsanız bu süreçten o kadar çok yararlanabilir, bu fırsatları o kadar çok kullanabilirsiniz.” dedi.

‘AYNI ZAMANDA BULUNDUĞUNUZ PROGRAMDAN BİR DERSİN VEYA PROJENİN DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRÜYORSUNUZ’
OMÜ’de öğrencileri doğrudan ilgilendiren ve onların gelişimine yönelik planlama ve uygulamalardan bahseden, Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ)  Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ,“Üniversitemizin bütün programlarında; mezun olmada mezuniyet tezi yazma yahut projesi hazırlama zorunluluğu var. Bu aslında sizleri geleceğe hazırlamak için bugüne kadar aldığınız eğitimin bir uygulaması; düşünce üretmek ve bu düşünceyi pratiğe dökmek açısından bir proje geliştirmeniz ve bunu kendi hayatınızda deneyimlemeniz. Daha da önemlisi bunu danışmanınız nezaretinde tecrübe etmeniz. Sevgili gençler, bu fırsatı bir daha yakalamak çok zor. OMÜ olarak bizler özellikle lisans düzeyindeki öğrenci projelerini ekonomik anlamda destekliyoruz. Bu projenize, TÜBİTAK’tan (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) destek almanız durumunda, TÜBİTAK’tan projenize onay almanız hâlinde bu proje, otomatikman mezuniyet projeniz sayılıyor. Bu noktada hem maddi kazanım elde ediyorsunuz hem de aynı zamanda bulunduğunuz programdan bir dersin veya projenin düştüğünü görüyorsunuz.”şeklinde konuştu.

‘KENDİ CV’NİZE BİR DEĞER OLARAK KAYDEDEBİLECEK ETKİNLİKLERDE YER ALMANIZ, AKTİF OLMANIZ’
Konuşmasında OMÜ’nün 3 buçuk yıllık zaman diliminde sergilediği gelişme ve ilerleme üzerinde duran Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ)  Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, devamında “Üniversitemiz, Türkiye’de 3 defa üst üste olmaküzere 2 defa beşinci, 1 defa da dokuzuncu sırada yer alarak TÜBİTAK’tan en çok proje üreten üniversite unvanını aldı. Bu gelişme sizler için çok büyük bir şans, zira hem uluslararası öğrenciler hem de yerli öğrencilerimiz ‘Proje Yazma Eğitimi’ fırsatına sahip. Dolayısıyla gelecekte TÜBİTAK’a başvurmak suretiyle hem dersinizden muaf olabilirsiniz hem de cv’nize (öz geçmiş) yazabileceğiniz bir projeniz, yani iş hayatında tercih edilmenizi kolaylaştıracak bir başarı hikâyeniz olacaktır. Sizden talebimiz şudur ki OMÜ’nün mevcut birikimini kendi hanenize, kendi cv’nize bir değer olarak kaydedebilecek etkinliklerde yer almanız, aktif olmanız.” diye konuştu.
İftar programı, öğrenci ve idari çalışanların OMÜ Üst Yönetimiyle aynı karede yer aldığı hatıra fotoğrafı çekimleriyle sona erdi.
Köksal ÖNER

Bunları da sevebilirsiniz