KORKUNUN OLDUĞU YERDE SAMİMİYET OLMAZ

Herkes samimyet arıyor. Kişi samimiyeti dışarıda değil içeride aramalıdır. İnsan dışarıda aradığı ve bulamadığu şeyden korkar ve şüphe eder. Ama kendi iç dünyasındaki gerçek samimiyeti deneyimlerse içte ve dışta korku ve şüphe yok olur. İnsan iletişiminde samimiyet önemli bir unsurdur. Bu unsuru sağlıklı bir şekilde geliştirip hayatımızda rahat bir sekilde uygulayabiliriz. Saminmiyet ve korkuyu Dünya Değişim  Akademisi Uzmanlarınada sorduk onların, bilgi birikimlerinden yararlanarak sizlere burada faydalı bilgiler vereceğiz.

”Samimi olmaktan korkuyorsun, fakat bu korkuyu yenmek için samimi olmalısın. Bu zor bir şey çünkü karşı taraf senin özel bilgilerini sana karşı kullanabilir.

O yüzden daha kolay yoldan gitmek gerekir. Nedir bu yol? Kendini bilmek. Önce kendi zayıflıklarını kendine itiraf et, kendinden hiçbir şey saklamayınca samimi olmaktan korkmazsın. İşte samimiyetten korkma duygusunu yenmenin yolu budur.

Samimiyetten herkes korkuyor fakat çoğu insan bunun farkında değil. Biriyle samimi olunca kendini o kişinin önünde açığa çıkarmış oluyorsun. Yani bir yabancıya kendini açıyorsun. Onun sana ne yapacağını bilmiyorsun çünkü o kişi de sana ne yapacağını bilmiyor.

Bir insanı tanımadığında o senin için yabancıdır fakat tanıştıktan sonra da yabancılık devam eder. Hatta seneler geçtikten sonra bile onu tümüyle tanımazsın; onun tanımadığın yönleri kalır.

Biriyle tanıştıktan sonra samimiyet başlar fakat sen onu halâ tanımıyorsun; bırakın yabancı birini tanımayı, sen kendini bile tanımıyorsun. İnsan kendisinin kim olduğunu bilmediği için kendisine bile yabancıdır.

Birey kendisini bile tanımadığı için kimseyi tanımıyor ve bu nedenle herkes birbirine yabancı. Çocuklara yabancılarla konuşma derler. Neden? Çünkü tanımadığın kişinin sana ne yapacağını bilemezsin; ondan korkulur.

İşte bu korku çocukluktan dayatılmış, kanına ve iliğine işlemiştir. Bu yüzden samimiyetten, yakınlıktan korkuyorsun çünkü karşındaki kişiye güvenemiyorsun. Samimiyet kendine ve başkasına güven duymakla ilgilidir.

Başkasına güvenebilmek için kendine güvenmelisin. Fakat günümüzün insanı kendine güvenmediği için güvenecek birisini arıyor ve sonuç olarak hayal kırıklığına uğruyor. Sen kendine tümüyle güvenmeyince başkalarına duyduğun güven seni hayal kırıklığına uğratacaktır.

O yüzden size diyoruz ki, ”Kendine güven” ve kendinize güvenmenin  yollarını size öğretiyoruz. Sen kendine tümüyle güvenince samimi olmaktan korkmayacaksın çünkü sen kim olduğunu biliyorsun.

Bir yanacıyla tanışıp ondan hoşlanınca samimiyet ortaya çıkar. Samimiyet yakınlığa neden olur ve daha da yakın olmak için bütün fiziksel, zihinsel ve duygusal savunmaları bırkmak gerekir.

İşte o zaman korku ortaya çıkar. Bütün makelerini bırakınca savunmasız kalacaksın. Ayrıca beğendiğin kişiyi tavlamak için olmadığın bir şey gibi davranmışsın ve artık kendin olunca kim bilir belki de artık beğenilmeyeceksin.

Çevrende bir çok kadın ve erkek var; rekebet çok yüksek. Senin zayıflıkların ortaya çıkınca artık beğenilmeyebilirsin. Bu da korkulara neden oluyor. Beğendiğin insanı kaybetme korkusu senin samimi olmanı engelliyor.”

Samsun Haber Merkezi

Paylaş
Tarafından yayınlandı
Samsun Haber Merkezi

Yakın Zamanda Gönderilenler

SAMSUNLU ŞEHİT MEZARI BAŞINDA DUALARLA ANILDI

Alaçam Kaymakamı  Fikret ZAMAN, 18 Eylül 2012 tarihinde Bingöl Muş karayolunda terör örgütü PKK militanlarının, izinden dönen silahsız ve sivil…

1 saat önce

NARLISARAY’DA KENEVİR HASADI BAŞLADI

Samsun Büyükşehir Valisi Osman Kaymak ve Ak Parti İl Başkanı Ersan Aksu’nun katılımlarıyla 470 hektar alanda ekilen kenevir bitkisinin hasat…

1 saat önce

Ahilik Kültürü Haftası Alaçam Cumhuriyet Meydanında Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Alaçam Kaymakamlığı, Alaçam Belediyesi, Şehit Erdal Bolat Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliği ile 19…

18 saat önce

MAHALLE BULUŞMALARI ÖRNEK OLUYOR CANİK’TE BİRLİK BERABERLİK SAĞLANDI

Canik Belediyesi vatandaşların taleplerini ve sorunlarını bizzat yerinde tespit edip dinlemek için tertip ettiği Mahalle buluşmalarının üçüncüsünü Karşıyaka Mahallesinde gerçekleştirdi.…

18 saat önce

ÇADEF’in Gündeminde Çarşamba var

ÇADEF ( Çarşamba Dernekler Federasyonu) Genel Başkanı Hayat Sözen Çarşambaya kurulacak olan Bio Enerji Santrali ile ilgili açıklama yaptı. Çarşamba…

18 saat önce

CANİK’TEN YÜZDE YÜZ İŞ GARANTİLİ İSTİHDAM KURSU

Canik Belediyesi tarafından hazırlanan "Genç İş Kadın İstihdamı" projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Canik Kültür Merkezinde gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısına Ak…

21 saat önce