Ziraat Odası Başkanlarından Rekolte tartışmalarına son nokta

 

Ayvacık Zirraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, rekolte tartışmalarına son noktayı koydu.

Kamuoyunda İhracatçılar Birliği’nin rekolteyi yüksek gösterme girişimleri ve ilgili açıklamalarına sert tepki gösteren Avcı ve Ergün,” Samsun’da Tarım İl Müdürlüğü, TMO, OMÜ, Ziraat Odaları, Akademisyenler, Ticaret Borsaları, Ziraat Mühendisleri ve alanında uzman 19 kişi ve kurumun katıldığı, 21 Haziran – 06 Temmuz 2021 tarihleri arasında 13 ilçede gerçekleşen rekolte çalışmasında Samsun’un fındık rekoltesi 116 bin 723.20 Ton olarak tahmin edilmiştir. Diğer illerde yapılan çalışmalarda da Türkiye rekoltesi 656 bin ton olarak tahmin edilmiştir.

 

Ancak Fındık İhracatçılartı Birliği ve Ulusal Fındık Konseyi’nin oyunları sonucunda rekolteyi yüksek gösterme girişimleri başlamış ve maalesef Bitkisel üretim Genel Müdürlüğü yeniden rekolte belirlemek üzere tahmin çalışması yapma kararı vermiştir.

Bu karar fındık üreticisinin hakkının gaspıdır. Rekolte tahminine katılan, kamu, özel, STK ve uzmanlar düzeyindeki 19 kişi ve kuruluşun 500’e yakın bahçeyi ayrı ayrı inceleyerek onayladığı, ancak sadece Karadeniz İhracatçılar Birliği temsilcisinin muhalefet şerhi koyduğu rekolte tahminleri yok sayılmak istenmektedir. Bu hem üreticiye hem de ülke ekonomisine ihanettir.

Bu girişim fındık fiyatlarının düşürülmesine yönelik bir operasyondur. Üretici bu oyuna gelmemeli, devlet kurumları da buna alet edilmemelidir. Biz, kamu kurumları ve ilgililere rekolte tahminleri ile oynayarak çifçi ve kamu zararına yol açmamaları konusunda çağrıda bulunuyoruz.

Şunu kimse unutmamalıdır; Üretici bu oyuna gelmeyecektir.” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz