BAŞKAN EDİS: ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUM!

Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Edis, “İstiklal Marşımızın kabulünün 100’üncü yıldönümünde Mehmet Akif Ersoy’u ve Gazi Mustafa Kemal önderliğinde vatanı uğruna canını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi
Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis,12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.  Başkan Edis, “Kurtuluş Savaşı’nda milletimizin yazdığı destanları dizelerine döken Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşımız ile milli mücadelenin ve milli iradenin hiçbir kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü ve kararlı olduğunun sesi olmuştur. Gelecek nesillere Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve istikbal adımlarını İstiklal Marşı ile en iyi şekilde anlatan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, her kelimesinde milletimize ait kutsal ve kadim değerleri bizlere miras bırakmıştır ”dedi.
‘TÜRK ULUSUNA YAZARAK HEDİYE ETTİĞİ ŞİİRİ İÇİN HİÇBİR ÜCRET ALMAMIŞTIR’
İstiklal Marşı’nın aziz millet için bir toplumsal mutabakat metni niteliğinde olduğunu da belirten Başkan Edis,“1921 yılında Millî Eğitim Bakanlığına gönderilen 724 şiir içerisinden Mehmet Akif Ersoy’un  “Kahraman Ordumuza” isimli şiiri, 12 Mart 1921 yılında milli marş olarak TBMM’de kabul edilerek ismi ‘İstiklal Marşı’ olmuştur. Ersoy şiirinde, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, hakka, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirir. Büyük Usta Ersoy, Türk Ulusuna yazarak hediye ettiği şiiri için hiçbir ücret almamıştır. İstiklal Marşımızın her kelimesinde bizlere büyük dersler vardır. Şu zaman itibari ile hala gururla okuduğumuz milli marşımız olan İstiklal Marşımızın yıl dönümünü kutluyorum ”diye konuştu.
‘TÜM MİLLETİMİZ TARAFINDAN GURURLA, COŞKUYLA SÖYLENMEKTEDİR’
İstiklal Marşının 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marş olarak kabul edildiğini belirten Başkan Edis, “Uğruna her türlü fedakarlığı gösterdiğimiz bu vatan topraklarında başımızı dik tutan, bağımsızlık ruhumuzun özünü taşıyan vatan sevgimizin ve özgürlük tutkumuzun en manidar ifadesi olan İstiklal Marşımız tam 100 yıldır ülkemizin her köşesinde yediden yetmişe tüm milletimiz tarafından gururla, coşkuyla söylenmektedir. Milletimizin fertleri olarak, bize armağan edilen bu eşsiz mısralardaki; kardeşlik, birlik ve beraberlik ruhunu, bu duygu birliğini ilelebet muhafaza etmeliyiz. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetleri aşma hedefi etrafında birleşerek, Merhum Mehmet Akif Ersoy’unda dediği gibi ‘Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın’ diyerek İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 100’üncü yıldönümünü kutluyor, büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum” diye konuştu.

Köksal ÖNER

Bunları da sevebilirsiniz